Dieta dla osób z zespołem jelita drażliwego

Dieta FODMAP to dieta eliminacyjna, która pomaga osobom z zespołem jelita drażliwego w leczeniu objawów i dolegliwości, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki i zaparcia.

FODMAP to skrót od fermentowalnych oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli, które są fermentowane przez bakterie w jelitach, co prowadzi do produkcji gazów i innych substancji, które mogą prowadzić do objawów zespołu jelita drażliwego.

Dieta dla osób z zespołem jelita drażliwego

Czym jest dieta FODMAP i kiedy jest zalecana

Dieta FODMAP polega na eliminacji spożywania pokarmów, a następnie stopniowe wprowadzanie ich z powrotem do diety, aby określić, które z nich powodują objawy zespołu jelita drażliwego. Dieta ta skupia się na ograniczeniu spożycia produktów bogatych we fruktozę, laktozę, fruktany, galaktoany i poliole. W diecie FODMAP zaleca się unikanie produktów, takich jak cebula, czosnek, szparagi, brokuły, kapusta, seler, fasola, soczewica, pszenica, orzechy, owoce cytrusowe, suszone owoce, słodycze zawierające syrop glukozowo-fruktozowy i wiele innych produktów. Zamiast tego, zaleca się spożywanie produktów z niską zawartością FODMAP, takich jak banany, jagody, truskawki, arbuz, mięso, ryby, jajka, mleko bez laktozy, jogurt bez laktozy, ser z niską zawartością laktozy, orzechy nerkowca, migdały, fasolka szparagowa i ziemniaki.

Po fazie eliminacji, dieta FODMAP polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów zawierających FODMAP, aby określić, które z nich są dobrze tolerowane przez organizm, a które powodują objawy zespołu jelita drażliwego. W ten sposób osoby z zespołem jelita drażliwego mogą stworzyć spersonalizowaną dietę, która zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych, ale jednocześnie minimalizuje objawy zespołu jelita drażliwego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dietach lub zacząć stosować nową dietę, jadłospis i cenne wskazówki może polecić doświadczony dietetyk Poznań. Dietetyk może zalecić nie tylko odpowiednią dietę w chorobach serca, układu pokarmowego czy dla osób z cukrzycą, ale również dla tych osób, które chcą schudnąć, utrzymać prawidłową wagę i sylwetkę oraz stosować zdrową, zbilansowaną dietę.