Klimatyzacja w biurze latem – jak schłodzić pomieszczenia klimatyzatorem?

Klimatyzatory coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych biurach, podnosząc na zdecydowanie wyższy poziom jakość i komfort pracy w upalne dni. Aby móc cieszyć się z ich możliwości, należy jednak poznać kilka zasad, dzięki którym użytkowanie urządzeń będzie bezpieczne i wygodne. By nieco ułatwić to zadanie podpowiadamy, jak prawidłowo ustawić klimatyzację w biurze i jaka temperatura w pomieszczeniu będzie najbardziej optymalna dla osób, które w nim przebywają.

Jakie klimatyzatory wykorzystywane są w biurach?

W biurach wykorzystywane są różne rodzaje klimatyzatorów. To przede wszystkim urządzenia typu split i multisplit, różniące się od siebie układem jednostek, ale również i zasadami funkcjonowania. Na ogół w pomieszczeniach biurowych jednostka wewnętrzna klimatyzacji umieszczana jest w centralnej części sufitu, dzięki czemu chłodne powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu. To doskonałe rozwiązanie, gdy sprzęt biurowy, emitujący ciepło, nie jest ustawiony w środkowym punkcie biura. Niekiedy stosuje się również tzw. klimatyzatory kanałowe, pracujące w oparciu o cały system kanałów powietrznych. W nietypowym układzie pomieszczenia sprawdzają się z kolei klimatyzatory podłogowe i podsufitowe. Aby dopasować najlepsze rozwiązanie do swoich potrzeb, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Takie usługi świadczą np. firmy, oferujące Montaż klimatyzacji Kraków — klimatyzacja Gree od 3290 zł, zajmujące się również serwisem urządzeń.

Jaka temperatura powietrza w biurze będzie optymalna?

O tym, że warunki pracy determinują w znacznym stopniu jej jakość, wpływając pośrednio również na zdrowie i samopoczucie pracowników, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To właśnie dlatego temperatura w biurach regulowana jest w naszym kraju stosownymi przepisami. Dotyczy to zarówno wartości, jakie osiąga ona w trakcie letnich upałów, jak i tych, które związane są z okresem zimowych mrozów. Odwołując się do uchwały Ministra Pracy i Polityki Społecznej można jednoznacznie stwierdzić, że temperatura w pomieszczeniach biurowych nie powinna być wyższa, niż 30˚C, ale nie może również spadać poniżej 18˚C. Jak nietrudno zauważyć, klimatyzacja jest niezbędna, by zapewnić pracownikom optymalne warunki pracy w okresie skrajnie wysokich temperatur.

Jak ustawić klimatyzację w pomieszczeniach biurowych?

Radykalne obniżenie temperatury w pomieszczeniach biurowych z reguły nie jest dobrym pomysłem. Takie działanie może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pracowników, a w konsekwencji także do ich braku zdolności do wykonywania powierzonych im obowiązków. Taka skrajna różnica temperatur obciąża układ sercowo-naczyniowy, ale może doprowadzić nawet do hipotermii. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc ustawienie temperatury tak, by była ona ok. 6-7 stopni niższa niż ta, która panuje na zewnątrz. Należy jednocześnie zdawać sobie sprawę z faktu, że powietrze nawiewane może być znacznie chłodniejsze, niż temperatura, którą wskazuje pilot. Przebywanie w pobliżu klimatyzatora może więc wiązać się z dyskomfortem, a nawet doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje chociażby automatyczne dostosowanie nawiewu, pozwalające na szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury i utrzymanie jej na stałym poziomie.

Jak zadbać o sprawną pracę klimatyzatora w biurze?

Aby móc korzystać z wydajnej, a zarazem bezpiecznej pracy urządzenia, warto zadbać o jego regularny serwis. Niezwykle istotne w tym aspekcie będzie m.in. czyszczenie filtrów, odpowiedzialnych za jakość powietrza, którym oddychają obecne w biurze osoby. Nie bez znaczenia będzie też odpowiednie ustawienie nawiewu tak, by nie narażać nikogo na zgubne skutki dużej różnicy temperatur. Sam klimatyzator należy chronić przed oddziaływaniem silnych promieni słonecznych, a także regularnie kontrolować, czy wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie jest zbyt niska. Jeśli tak się stanie, konieczne będzie przewietrzenie biura, by na nowo odzyskać komfort pracy w danym pomieszczeniu.

Posted in Dom