Zagrożenia i ochrona przed chorobami w uprawach ziemniaków

Choroby stanowią poważne zagrożenie dla uprawy ziemniaków, ponieważ mogą prowadzić do znaczących strat plonu i jakości bulw.

Dwie powszechnie występujące choroby, które zagrażają ziemniakom, to zaraza ziemniaka oraz alternarioza ziemniaka. Obie te choroby są wywoływane przez grzyby i mogą szybko rozprzestrzeniać się na polach uprawnych, zwłaszcza w sprzyjających warunkach pogodowych.

Zagrożenia i ochrona przed chorobami w uprawach ziemniaków

Jakie choroby najczęściej atakują ziemniaki?

Zaraza ziemniaka jest jedną z najgroźniejszych chorób dla tej rośliny uprawnej. Grzyb ten atakuje zarówno liście, jak i bulwy, powodując ich gnicie i obumieranie. Rozprzestrzenianie się zarazy jest szczególnie intensywne w czasie długotrwałych opadów deszczu lub wilgotnej aury. Bez odpowiednich działań ochronnych może doprowadzić do poważnych strat w plonie ziemniaka. Alternarioza ziemniaka jest inną powszechną chorobą, która wpływa na uprawę ziemniaków. Grzyb Alternaria solani powoduje pojawienie się ciemnobrunatnych plam na liściach rośliny. Te plamy mogą się rozprzestrzeniać na bulwy, powodując uszkodzenia i utratę jakości. Warunki sprzyjające dla alternariozy to ciepła i wilgotna pogoda.
Aby chronić uprawy ziemniaków przed chorobami, rolnicy mogą zastosować różne środki ochrony roślin. Jednym z najskuteczniejszych fungicydów dostępnych na rynku jest Innvigo, którego substancje czynne mają wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób występujących w uprawach ziemniaka. Innvigo produkuje fungicydy, które zawierają składniki aktywne przeznaczone do zwalczania zarazy ziemniaka i alternariozy ziemniaka. Substancje czynne zawarte w fungicydach Innvigo penetrują roślinę i zapewniają ochronę zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz tkanek. Dzięki temu, gdy roślina zostanie zaatakowana przez chorobę, fungicyd jest w stanie skutecznie zahamować rozwój patogenu i zapobiec poważnym uszkodzeniom.
W celu skutecznej ochrony upraw ziemniaka przed chorobami, stosuje się zarówno zapobiegawcze środki ochrony roślin o działaniu układowym, jak i wgłębnym. Bardzo skuteczne fungicydy stosowane w uprawie ziemniaka znajdziemy na stronie https://innvigo.com/zwalczanie-chorob-w-ziemniakach/. Środki o działaniu układowym są stosowane na powierzchnię rośliny i tworzą ochronną warstwę, która utrzymuje się przez pewien czas, chroniąc ją przed atakiem chorób. Środki o działaniu wgłębnym, z kolei, penetrują tkanki rośliny, zapewniając ochronę wewnątrz i zwalczając choroby już w momencie ich pojawienia się.